Planowanie - Cykl Dobowy

W jakich godzinach w ciągu dnia najlepiej pracować, uczyć się?

Kurs WordPress Online i Marketing Online

Jak pracować, aby dużo osiągnąć, realizować swój plan i się nie przepracowywać?

Czy zdarza Ci się, że czujesz się bardzo zmęczony, a przed Tobą piętrzy się stos dokumentów, które trzeba ogarnąć? Czy czasami masz wrażenia, że dopada Cię chaos i nie wiesz co dalej zrobić?

Społeczeństwo i system etatowej pracy narzuciło nam pewne normy. Czy to jest dla nas dobre? Pracujemy w określonych godzinach od-do i wymaga się od nas wówczas pełnego zaangażowania. A tymczasem nie jesteśmy robotami i wytężona praca non-stop przez wiele godzin, przynosi mniejsze efekty, niż gdy zrobimy sobie przerwy i podzielimy naszą pracę na różne etapy w różnych godzinach.

Błędy, które kosztują. Gdy rozwijałam swoją pierwszą firmę, potrafiłam w biurze siedzieć od rana do wieczora, aby mieć jak najlepsze wyniki. Było to całkowicie błędne myślenie. Do tego dołożyła się kiepska organizacja i brak odpowiedniej wiedzy. Pracowałam dużo, byłam zmęczona, musiałam jeszcze znaleźć czas dla córki, na sen niewiele go już pozostawało. To była ciągła gonitwa. Aż powiedziałam STOP, a właściwie mój organizm zadecydował za mnie i wylądowałam w szpitalu.

Cenna lekcja życia – oczywiście nikomu nie polecam uczyć się w taki sposób.

Warto planować i żyć na swoich zasadach, nie pod dyktando otoczenia, i ogólnie narzuconych norm.

Ogólnie narzucone normy wcale nie muszą być dobre – i kto powiedział, że musimy się ich trzymać?

Tutaj wspomnę, że nie jestem absolutnie typem coacha. Prowadzenie ponad 20 lat firmy wyrobiło we mnie nawyk strategicznego myślenia. Bardzo dobry nawyk – jak ktoś nie próbował – polecam. Natomiast inwestowanie i życie w różnych krajach – wyrobiło we mnie nawyk wolności i samodzielnego decydowania – najcenniejsze co mamy.

I znowu się rozpisałam – Jak to mój narzeczony mówi: Sylvia ty potrafisz gadać i gadać. – A to miał być krótki artykuł o naszym rytmie dobowym. Jeśli więc dotrwałeś/aś do tego momentu, zostań jeszcze chwilę.

Rytm Dobowy

Kurs WordPress Online i Marketing Online

Dawno temu – brzmi trochę jak wstęp z bajki, ale dobra – odkryłam, że planując w zgodzie z zegarem biologicznym, czyli porami dnia – możemy dużo więcej zrobić, lepiej i szybciej się uczyć a do tego jesteśmy mniej zmęczeni. Jak dla mnie warte zainteresowania. Oczywiście nie jest to moja odkrycie. Opracowałam natomiast kilka zasad, oraz indywidualne cykle naszej aktywności. Chcesz poznać swój cykl? – mam dla Ciebie prezent – kliknij poniżej.

Kurs WordPress Online i Marketing Online

Rytm Dobowy - co to jest?

Rytm dobowy trwa 24h. W tym czasie oddziaływają na nas: światło naturalne, nasze hormony i inne procesy zachodzące w naszym organizmie. Decydują o naszej koncentracji, szybkości reakcji i zmęczeniu.

I zasada:

Godzina naszej pobudki ma bezpośredni wpływ na rozłożenie naszej aktywności w ciągu dnia. Dla każdej osoby największa aktywność może przypadać na inne godziny. Potocznie się mówi, że „śpiochy” osiągają mniej. Niekoniecznie tak jest. Często ich rytm dobowy, został im narzucony – a jest dostosowany do osób, które lubią wcześnie wstawać – dlatego osiągają gorsze wyniki.

II zasada:

Nasze zdolności rosną i maleją w ciągu dnia, przypomina to sinusoidę. Jeśli dobrze wykorzystamy nasz cykl (o nim na końcu artykułu), czyli zrobimy odpowiedni podział na pracę i odpoczynek – spożytkujemy mniej energii i osiągniemy więcej. Ciekawe jest to, że nasze cykle znacznie się różnią w zależności od tego, o której wstajemy.

III zasada:

Najlepszym rozwiązaniem jest wstawanie zgodnie z naszym zegarem biologicznym i dopasowanie do niego naszej aktywności. Zazwyczaj jest to przedział czasowy między 4 a 9 rano. Jest tutaj jednak pewna zasada – jeśli osoba, dla której dobrą porą na wstawanie jest godzina 5.00 – przesunie czas pobudki na 4:00 – jej organizm się przestawi i rytm dobowy nie zostanie zakłócony. Natomiast jeśli ktoś lubi wstawać o godzinie 9:00, a nagle zamieni to na godzinę 4:00 – rytm dobowy zostanie całkowicie zakłócony. Nie zawsze jednak możemy żyć w zgodzie z naturą. Jeśli musimy przestawić czas naszego wstawania, najlepiej robić to stopniowo.

IV zasada:

Wstawanie codziennie o tej samej porze, pozwala naszemu organizmowi na utrzymywanie cały czas tego samego cyklu. Jeśli się do niego dostosujemy i dobrze zorganizujemy nasz dzień, większość zadań wykonamy bez problemu i nie będziemy zmęczeni. Z kolei, jeśli pracujemy albo uczymy się w okresie spadku koncentracji – niestety wyniki mogą być słabe. Najgorzej mają w tej sytuacji osoby pracujące na trzy zmiany – ich rytm jest rozregulowany i mogą czuć ciągłe zmęczenie.

4 fazy - cykl rytmu dobowego:

Kurs WordPress Online i Marketing Online

Podział naszego dnia wygląda różnie w zależności od godziny, o której wstajemy. Wyżej wymienione fazy występują o różnych godzinach. Chcesz sprawdzić, jak to wygląda u Ciebie? Może warto coś zmienić, poprawić i osiągać lepsze rezultaty. Zapraszam do przetestowania i pobrania indywidualnego rytmu dobowego zgodnego z Twoją godziną porannej pobudki.

Każdy z nas ma lepsze i gorsze godziny na koncentrację i naukę. Nie jesteśmy wstanie przez 24h, maksymalnie koncentrować się nad zadaniem, które wykonujemy. Warto o tym pamiętać. Czasami 10 minut kreatywnej pracy/nauki może dać lepsze wyniki niż np. 3 h ślęczenia nad tematem.

Czy zdarzyło Ci się coś robić, pół dnia a efekty były mizerne? Z kolei na drugi dzień – eureka! Przyszło olśnienie – i coś, co było trudne dnia poprzedniego, na drugi dzień okazało się całkiem proste, a na dodatek zrobiłeś to w bardzo krótkim czasie?

Chcesz osiągać lepsze wyniki i dobrze planować? Zapraszam TUTAJ.